17 apr.
2026

Realtid

Biden tillsätter skuldtaksteam

President Biden. Foto: TT
Finwire

Bidenadministrationen har tillsatt en grupp med uppgift att hitta sätt att undvika framtida tvister kring skuldtaket i landet.

USA:s president Bidens administration har beordrat inrättandet av en arbetsgrupp för att studera sätt att kringgå framtida stridigheter om det amerikanska skuldtaket, det rapporterar Bloomberg med hänvisning till ett uttalande.

Uppgifterna kommer månader efter att nationen fördes till randen av betalningsinställelse (default). Det slutade med att president Biden, två dagar innan deadline, signerade lagförslaget om att upphäva det amerikanska skuldtaket på 31,4 biljoner dollar.

Ledare för gruppen blir Vita husets rådgivare Stuart Delery och Leal Brainard, chef för National Economi Council. Gruppen ska bestå av tjänstemän utan några republikanska medlemmar.

”Gruppen kommer att överväga åtgärder som kongressen kan vidta samt vad administrationen kallar ’konstitutionellt baserade’ lösningar för att avvärja framtida skuldtaksstrider”, menar Bidenadministrationen.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

mårder
Börs & finans

Günther Mårder begärs häktad – misstänkt för insiderbrott

16 apr. 2026