13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Beviset: Hon ljög för Reinfeldt

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 okt. 2010Publicerad: 28 okt. 2010

Moderaternas partisekreterare Sofia Arkelsten hade lovat Fredrik Reinfeldt att avgå från Swecos styrelse för en månad sedan. Trots det satt hon kvar tills igår. Här är beviset för att hon ljög för statsministern.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Uppståndelse har uppstått kring Moderaternas nya partisekreterare Sofia Arkelsten, dels för att hon åkt på bjudresor betalda av Shell, RFSU och Fortum, och dels för att hon suttit kvar i börsbolaget Swecos styrelse – fast statminister Fredrik Reinfeldt säger att hon lovat lämna styrelsen då hon blev partisekreterare för någon månad sedan.

Efter att hon blev partisekreterare har hon sagt att hon skulle sitta kvar i Sweco-styrelsen, men först nu lämnar hon styrelsen då saken blossat upp i media och Reinfeldt säger att hon tidigare lovat lämna.

Realtid.se skrev om Arkelstens Sweco-uppdrag en vecka efter att hon påstås ha lovat Reinfeldt att lämna styrelsen, och då sa Arkelstens pressekreterare Henrik Hedborg inget om att hon var på väg att lämna styrelsen .

Realtid.se har även ringt upp Bolagsverket som bekräftar att en anmälan om Arkelstens utträde från Sweco-styrelsen inte inkom förrän klockan 11.37 under torsdagen via ett fax från Sweco.

Se hela faxet under artikeln. Det är signerat av Swecos vd Mats Wäppling.

Swecos styrelseordförande Olle Nordström uppger nu under torsdagen för Realtid.se att Arkelsten inte sagt ett knyst om att hon ville lämna styrelsen förrän under onsdagkvällen.

– Jag konstaterar bara att jag har pratat med Sofia igår kväll när vi fick tag på varann, då hon meddelade mig att hon var tvungen att lämna styrelsen i Sweco – för hon har kommit fram till att hennes uppdrag som partisekreterare inte var lämpligt att förena med rollen som styrelseledamot, säger Swecos styrelseordförande Olle Nordström.

Har hon talat med dig något om hennes styrelseposition förrän under onsdagkvällen?

ANNONS

– Nej, vi har inte berört huruvida hon skulle vara kvar eller inte före dess.

– Och jag kan tillägga att vi inte heller har haft något styrelsesammanträde i Sweco sedan hon blev partisekreterare.

Har styrelsen haft någon aktivitet tillsammans på sistone?

– Nej, inte sedan Arkelsten blev partisekreterare.

Swecos sittande styrelse är vald för perioden till och med nästa ordinarie bolagsstämma våren 2011.

Och några planer på att kalla till en extrastämma i förtid för att välja in någon ersättare till Arkelsten, finns inte.

Ni kan inte bara stoppa in någon annan i styrelsen som ersättare för Arkelsten?

– Nej, det kan man inte göra utan i så fall får man kalla till en extra bolagsstämma, och det finns inga sådana planer.

ANNONS

Sweco har 11 ledamöter i bolagets styrelse plus 3 suppleanter.

Sofia Arkelsten finns fortfarande med på Swecos hemsida som styrelseledamot.

Av de 11 är 3 personer personalrepresentanter, och alla de 3 suppleanterna är även persoanlrepresentanter.

Av de 8 som inte är personalrepresentanter, är Swecos vd Mats Wäppling en.

Så därmed återstår 7 ”vanliga” styrelseledamöter i Swecos styrelse.

Och därav blir det alltså bara kvar 6 nu då Arkelsten lämnar.

Av de 6 är alltså Olle Nordström styrelseordförande.

Familjen Nordström äger 14-15 procent av Sweco som totalt är värt över 5 miljarder kronor på börsen.

ANNONS

Allra största aktieägare är familjen Douglas-kontrollerade investmentbolaget Latour som har en ägarandel på 31-32 procent i Sweco.

Sweco-aktien hade en topp på nästan 80 kronor sommaren 2007.

Därefter föll den till 35 kronor i början på 2009, för att sedan stiga igen till cirka 60 kronor i våras.

Efter det har det varit en liten dipp, men kursen är nu nästan tillbaka i 60 kronor och handlas vid 14-tiden på torsdagen i 57 kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS