<pufftextlänk>Det brittiska internetbaserade spelföretaget Betonsports har stängt sin webbsida. </pufftextlänk>Enligt ett besked på sajten Betonsports.co.uk handlar det om en tillfällig avstängning inför ett domstolsbeslut i USA.
Betonsports stänger sajt

Mest läst i kategorin
Nyhetsbyrån AP rapporterar samtidigt att bolagets amerikanska verksamhet, som drivs från Costa Rica och Antigua, tillsvidare har lagts ned och att bolaget lovat att de pengar som betalats in för framtida vadslagning ska återbetalas.
Sajtstängningen kommer sedan Betonsports förre koncernchef David Carruthers greps på en flygplats i Texas den 17 juli, varpå ett åtal med 22 åtalspunkter mot Carruthers och sju andra lades fram i St Louis, Missouri.
Enligt åtalet ska bolagets dotterbolag i Costa Rica och Antigua ha tagit emot vadslagningspengar från tiotusentals amerikanska kunder, trots att internetvadslagning är förbjudet i USA. Bland annat ska Betonsports ha undanhållit 3,3 miljarder dollar i vadslagningspengar från beskattning.
Carruthers och de övriga medåtalade har nekat till anklagelserna om brott.
USA har hitintills varit Betonsports största marknad, skriver Reuters.
TT