Börserna i New York föll sedan centralbankschefen Ben Bernanke uttalat sig i försiktiga ordalag om USA:s ekonomi. Ny statistik om kapitalvaror var sämre än väntat och spädde på investerares oro.
Bernanke fick Wall Street att falla

Dow Jones industriindex hade vid stängning på onsdagen sjunkit med 0,8 procent till 12.295,7. Nasdaqs kompositindex gick också ner med 0,8 procent till 2.417,1.
Till förlorarna hörde flygplanstillverkaren Boeing vars aktier föll med 1,4 procent och energiföretaget General Electric som gick ner med 0,7 procent. Bank of America sjönk med 1,1 procent och detaljhandelsjätten Wal-Mart med 1,9 procent sedan bolagets vd i en tv-intervju sagt att 2007 kommer att bli ett ”utmaningarnas år”.
Biljätten General Motors föll med hela 2,9 procent.
Inför en kommitté i kongressen uttryckte centralbankschefen Bernanke oro för avmattningen den amerikanska husmarknaden. Han ansåg att det var den huvudsakliga orsaken till att takten i tillväxten minskat förra våren.
Om det är en sak som de finansiella marknaderna hatar så är det osäkerhet, kommenterade Swiss America Tradings grundare och vd Craig Smith.
En rapport från regeringen visade att orderingången för kapitalvaror ökat mindre än väntat i februari. Analytiker ansåg att det spädde på oron för minskade vinster och ekonomin som helhet.
TT





