26 mars
2026

Realtid

Bensinpriset till ny rekordnivå

administrator

administrator

UPPDATERAD <pufftextlänk>Bensinpriset höjdes på måndagen med tio öre till rekordhöga 12:64 kronor för 95-oktanig bensin, enligt uppgifter från flera ledande bensinmacks- kedjor.</pufftextlänk>

Bensinpriset höjdes på måndagen med tio öre till rekordhöga 12:64 kronor för 95-oktanig bensin.

Råoljepriset nådde rekordhöga 75:78 dollar i slutet av förra veckan.

– Råoljeprisets nivåer är ju mycket kopplat till den politiska oron med Iran och kärnvapenfrågan och det här nu med Nordkoreas missiltester gör marknaden nervös. Det bidrar till att det ligger en form av riskpremie i råoljepriset, säger Statoils informationschef Helena Fornstedt.

I USA, världens största bensinmarknad, drar också två säsongsrelaterade faktorer upp priset globalt, enligt Helena Fornstedt. Dels är det semestertider vilket betyder ”driving season” och ökad efterfrågan, dels stundar den årliga orkansäsongen.

– Marginalen mellan utbud och efterfrågan är lite grann orsaken till att vi ligger på så höga prisnivåer som vi gör just nu. Priset är väldigt sårbart för störningar i oljeleveranserna. Det är den förväntan som gör att priserna sticker i väg uppåt, säger Helena Fornstedt.

TT: Kommer det fler höjningar?

– Det är en stark marknad och med det menar jag att priserna fortsatt ligger på höga nivåer, det tror jag man får räkna med. Om det kommer att stiga ända upp till 13 kronor, det återstår att se.

TT

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Gruvjätten har grävt sin sista diamant – slutar efter 50 år

26 mars 2026
Börs & finans

Bolidens mardröm: Produktionen rasar – miljardförluster väntar

26 mars 2026