<pufftextlänk>Carl Bennets sålde 6,14 miljoner av sina aktier i Boliden den 7 och 8 mars. Pengarna ska han använda för att investera i sina privata bolag.</pufftextlänk> Detta skriver nyhetsbyrån Direkt
Bennet ska satsa på de egna bolagen


Mest läst i kategorin

— Jag ska använda pengarna till investering i mina privata bolag. Jag ser Boliden som ett väldigt starkt bolag med en bra ledning och jag är fortsatt aktieägare i bolaget, säger Carl Bennet till Direkt.
Carl Bennet äger nu endast 300.000 aktier i Boliden. Tidigare var han den femte störste ägare i bolaget med 2,2 procent av kapitalet och rösterna.
Bennet som är vice ordförande i Bolidens styrelse uppger till Direkt att han fortfarande står till valberednings förfogande beträffande omval vid bolagsstämman den 4 maj.
Realtid.se

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





