06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bauer avgår från G5 Entertainment

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 feb. 2015Publicerad: 02 feb. 2015

Martin Bauer har avgått ur styrelsen för G5 Entertainment AB med omedelbar verkan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Företaget har tidigare meddelat att styrelseledamoten Martin Bauer är misstänkt för insiderbrott och att han är delgiven misstanke om brott.

”Inga andra företrädare för bolaget är misstänkta för någon inblandning, och inga misstankar är heller riktade mot bolaget”, skriver G5 Entertainment i ett pressmeddelande i samband med en husrannsakan hos Matrin Bauer.

Nu meddelar bolaget att man inte för avsikt att utse någon ersättare före årsstämman den 20 maj. Fram tills dess kommer styrelsen att bestå av Petter Nylander (ordförande), Jeffrey Rose, Pär Sundberg och Vlad Suglobov (vd). Revisionsutskottet består av Petter Nylander (ordförande) och Pär Sundberg.

G5 Entertainment är utvecklare och förläggare av nedladdningsbara vardagsspel för Iphone, Ipad, Android, Mac och Windows 8. G5 Entertainments portfölj rymmer populära vardagsspel som The Secret Society, Supermarket Mania, Special Enquiry Detail, Virtual City, Stand O’Food och Mahjong Artifacts. G5 Entertainment AB är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 2014.

Ann Olrin

redaktionen@realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS