De fem riskkapitalbolag som har köpt det tidigare danska televerket, håller under november på att välja banker som finansiella rådgivare inför utförsäljningen på över 50 miljarder kronor nästa år.
Banker slåss om att få sälja ut TDC


Det skriver Altassets.net.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.
Frågan är om riskkapitalbolagen vill ha en eller flera av de stora amerikanska investmentbankerna som leder utförsäljningen, eller om de avser anlita lokala aktörer såsom Danske Bank eller SEB Enskilda, eller kanske en kombination.
Det var år 2006 som riskkapitalbolagen köpte TDC i det som dittills var det största skuldfinansierade köpet av ett europeiskt börsbolag någonsin.
Prislappen motsvarade 100 miljarder svenska kronor, varav riskkapitalbolagen satsade 20 miljarder själva och sedan lånade de upp resterande 80 miljarder.
Rekordet står sig ännu om man bortser från amerikanska riskkapitalbolaget KKR köp av brittiska apotekskedjan Alliance Boots år 2007.
KKR har alltså varit aggressiva, för de är även en av de som var med och köpte TDC.
Övriga fyra riskkapitalbolag som var med på köpet är Blackstone, Permira, Providence och Apax.
De fem riskkapitalbolagen äger nu totalt 88 procent av TDC.
Realtid.se har tidigare talat med Carnegies aktieanalytiker Espen Torgersen som räknar med att de 88 procenten kommer att säljas ut till aktieinvesterare.
TDC är fortfarande börsnoterat på Köpenhamnsbörsen eftersom alla aktieägare inte tackade ja till riskkapitalbolagens bud år 2006.
Men det är bara få aktier som handlas.
Nu kan det alltså bli ändring på det om riskkapitalbolagen säljer ut sina 88 procent.
Hela TDC är värt nästan 60 miljarder svenska kronor på Köpenhamnsbörsen.
Någon som vill ta en strategisk ägarandel i TDC har alltså förenklat möjlighet att göra det för en prislapp på 88 procent av 60 miljarder, alltså drygt 50 miljarder.
Realtid.se får tag på TDC:s presstalesperson Lasse Bastkjaer Jensen.
Är ni på TDC även inblandade i riskkapitalbolagens utförsäljning av er?
– Vi har ett standardsvar på frågor om detta: Vi kommenterar inte rykten och spekulationer.
Så det är inte ens bekräftat att en utförsäljning kommer att äga rum?
– Vi kommenterar inte rykten och spekulationer.
Riskkapitaljätten Permira är alltså en av delägarna i TDC, och har lagt ut TDC:s senaste resultatrapport på Permiras hemsida.
Där framgår att TDC:s intäkter ökade 0,5 procent till motsvarande 36 miljarder svenska kronor under de första nio månaderna i år.
Det kan jämföras med TeliaSonera som hade intäkter på 82 miljarder kronor under samma period.
Realtid.se talade i april 2008 med Kurt Björklund, 39 år, som då utsetts till en av Permiras högsta chefer.
Han var en av hjärnorna bakom TDC-köpet.
Björklund har kallats för ”underbarn” och var under en period styrelseordförande för hela TDC tills en oberoende, extern ordförande tillsattes enligt Permiras normala strategi.





