Nu ska det gå att använda e-legitimation i mobilen för att betala på nätet lovar Swedbank. Det kan bli slutet för krångliga dosor och trasslande mellanhänder – men övriga banker ligger ett år efter.
Bank-id i mobilen rubbar nätekonomin


Swedbank är först ut att låta kunderna logga in på internetbanken med mobilen. Till att börja med fungerar det bara för kunder som har Teliasonera eller Telenor som mobiloperatör.
Nyhetsbrev om Teknik, Media och Telekom varje tisdag.
Swedbank släppte en applikation för Iphone i december. Sedan dess har 84.000 kunder testat att ladda ner den. Hur många som fortsatt att använda den är hemligt men inloggningarna i mobilbanken har ökat till det femdubbla.
– Vi tycker själva att det är krångligt att installera applikationen, sa Anki Arnell som jobbar med marknadsföring hos Swedbank under en pressträff den 24 mars.
– Ändå har vi fått jättemånga användare. Folk står tydligen ut.
Utan det grafiska användargränssnittet i en smartphone blev det alltför krångligt att komma åt banken med mobilen.
Bankernas wap-lösningar, en minimal variant av deras vanliga hemsidor, krävde att användaren klickade sig fram i en djungel av hierarkiska och svårbegripliga textmenyer.
Dessutom var det inte särskilt säkert. När autentiseringen nu är löst kommer det också gå att länka samman tjänster som bankerna inte har vågat släppa lösa tidigare.
Under februari gjorde Swedbanks tre miljoner privatkunder direktbetalningar från 490 olika sajter med hjälp av internetbanken. Dessutom använder 28 organisationer Bank-id för mobiltelefon själva, mest kommuner och myndigheter.
Alla blir nu i ett slag tillgängliga från mobilen via Swedbank.
– Wap-lösningen blev en flopp men det här kommer att bli stort, konstaterade Anki Arnell.
– Vi har dragit nytta av Apples pedagogik.
Försäkringskassan, Skatteverket och CSN står på tur.
Det finns ett uppdämt behov av att kunna använda mobiltelefonen som bankerna inte har behövt tillgodose tidigare.
Att kunna betala med mobilen har varit ett stående löfte i branschen sedan ett par decennier.
Kunderna bär själva ansvaret för att det gått så långsamt. Bankkunder är dumbussigt lojala med storbankerna, för tröga för att byta bank oavsett om de är nöjda eller inte.
Kanske kan vurmen för pekskärmsmobiler vända utvecklingen. 250 miljoner smartphones säljs under 2010 bedömer ledande it-analytiker hos Gartner.
Av Swedbanks tre miljoner privatkunder är det förstås en stor andel som redan har en.
Nu blir det svårt för konkurrenterna att vifta bort efterfrågan. It-konsulterna på Logica försöker nu sälja in Swedbanks lösning till fler.
Ändå dröjer det kanske till årskskiftet innan nästa bank följer efter. Det säger Johan Eriksson, vd för företaget bakom Bank-id.
Bank-id ägs gemensamt av Swedbank, Handelsbanken, Skandiabanken, Länsförsäkringar Bank, Ikanobanken, Danske Bank och SEB. Nordea har en egen lösning men förhandlar om att gå med.
Det finns alternativ. 25 procent av alla e-legitimationer är inte just Bank-id.
Men konkurrensen är kanske inte främst mellan bankerna, utan gentemot andra betalningslösningar.
Med en miljard transaktioner om året – flera miljoner varje dag – har Visa en gigantisk marknadsandel. Nu kan Swedbanks kunder välja att hoppa över Visa för att istället betala många transaktioner direkt med internetbanken i mobilen.
Det är förstås fråga om stora pengar, även om priserna pressas.
2001 tog Bank-id fyra kronor för varje transaktion. 2008 var priset nere i 18 öre, enligt statens ramavtal.
Nu går det också att använda mobilen för att logga in på datorn. Den extra kod-dosan blir överflödig. Den som inte har sitt Bank-id på ett särskilt kort till dosan behöver inte längre installera något certifikat på datorn.
Blir det här början på slutet för företag som svenska Todos AB, ett 160-mijonersföretag som tills i förra veckan ägdes av Sjätte AP-fonden?
Det tror inte världens största korttillverkare, franska Gemalto, som nu köper Todos för en okänd summa.
Todos har flera nya idéer på gång. Pinkoder och lösenord ska hanteras av ett kreditkort med inbyggd dosa. Men Todos tror mer på mobilen och väntar nu på att Apple ska godkänna deras egen Iphone-applikation i Apples nätbutik.
Andra svenska företag påverkas också. Affärsmodellen för jättesajter som Shibsteds Blocket.se rubbas när intäktsströmmarna tar nya vägar.
En stor andel av SJ:s kunder betalar med hjälp av en tjänst från NGM-listade Paynova. Både SJ, Paynova och berörda banker har medgett problem med transaktioner som drar pengar utan att skicka någon biljett till mobilen.
Nu kan kunderna strunta i trasslet och välja att betala med mobilen istället.
I Stockholm låter SL resenärerna betala kollektivtrafiken med sms – en ofta förnedrande procedur för alla inblandade.





