29 sep.
2026

Realtid

Balder emitterar första obligationen i euro

Erik Selin. Foto: Balder
Realtid.se

Fastighetsbolaget Balder emitterar 1 miljard euro på den europeiska obligationsmarknaden. Likviden ska amortera en skuld.

Fastighetsbolaget Balder meddelar att bolaget i dag har emitterat 1 miljard euro på den europeiska obligationsmarknaden. 500 miljoner euro emitterades med en löptid om fem år till en fast ränta om 1,24 procent och 500 miljoner emitterades med en löptid om åtta år med en fast ränta om 2 procent. 

"Balder emitterar obligationer i euro för att skapa en naturlig säkring av sin valutarisk som Balder har genom att äga tillgångar i Danmark och Finland”, skriver bolaget i pressmeddelandet. 

Likviden ska i huvudsak användas för att amortera säkerställd skuld med kortare löptid. 

Barclays, Danske Bank, Deutsche Bank och Nordea hade uppdraget att utreda förutsättningarna för den första emissionen på den europeiska kapitalmarknaden. 

Så sent som i slutet av februari erhöll Balder en investment grade rating med kreditbetyget BBB från S&P.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026