Realtid

Baker & McKenzie toppar prestigelista

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 sep. 2015Publicerad: 28 sep. 2015

Anses ha det starkaste byråvarumärket i världen – för sjätte året i rad. 1.059 personer i multinationella bolag har intervjuats.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Acritas Index bygger på intervjuer med 1.059 medarbetare i mulitnationella bolag med en omsättning på minst 1 miljard dollar och som köper juridiska tjänster.

För sjätte året i rad så anses Baker & McKenzie ha det starkaste varumärket bland ledande advokatbyråer i världen, enligt ett pressmeddelande på måndagen. Firman får full pott i samtliga kategorier.

– Jag är stolt och glad över att vi återigen, av våra kunder, utsetts till det ledande internationella byråvarumärket, säger Eduardo Leite, vd på Baker & McKenzie.

På andra plats hittar vi DLA Piper följt av Clifford Chance, Norton Rose Fulbright och Hogan Lovells.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS