Avgår under våren 2014 efter nio år på posten.
Bäckström lämnar Svenskt Näringsliv

Mest läst i kategorin
Urban Bäckström lämnar posten som vd för föreningen Svenskt Näringsliv under våren 2014. Bäckström meddelade sin avgång med arbetsutskottets möte på fredagen. Det enligt dagens pressmeddelande.
– Den 1 juni 2014 har jag varit VD i nio år. Det är lika länge som jag var riksbankschef och en naturlig tidpunkt för en stafettväxling, säger Urban Bäckström i en kommentar.
– Urban Bäckström har varit och är fortsatt en framgångsrik VD. Under hans VD-tid har Svenskt Näringsliv utvecklats till att bli en självklar central aktör i den svenska samhällsdebatten. Hans bidrag till svensk företagsamhet har varit av största betydelse. Han har också skapat en stabil och mycket kompetent organisation och en ledning som har alla förutsättningar att se till att en ny VD får det stöd som behövs. Nu kommer arbetet med att hitta en efterträdare att inledas med sikte på en stafettväxling under våren 2014, säger Jens Spendrup, ordförande i Svenskt Näringsliv.






