Cryptophone är en avlyssningssäker mobiltelefon som plockar marknad inom näringslivet i Sverige. Bland kunderna finns biotekbolag, flygbolag och säkerhetsbranschen. Svenska Sectra med den mer avancerade mobilen Tiger XS, missade däremot en amerikansk order på 138 miljoner kronor.
Avlyssningssäkra mobiler blir fler
Mest läst i kategorin

Den amerikanska spionmyndigheten NSA, National Security Agency, ska investera motsvarande 138 miljoner kronor i ett system för säkra mobiltelefonsamtal. Det skulle ha kunnat bli en jätteaffär för säkerhetsföretaget Sectra i Linköping, vars Tiger-telefoner används inom försvarsmakten i Sverige och flera andra europeiska länder. Men ordern gick istället till det amerikanska företaget General Dynamics, som tidigare tagit fram den avlyssningsäkra gsm-telefonen Sectera Secure Wireless Phone för den amerikanska marknaden.
Varför blev det på det viset? Vi ställde frågan till Sectras vd Jan-Olof Brüer.
–Vi kommenterar aldrig specifika affärer, men generellt sett fokuserar Sectra på den europeiska marknaden. Med tanke på företagets storlek är den än så länge fullt tillräcklig för oss, säger han.
Brüer vill inte heller avslöja om Sectra över huvud taget var med och bjöd på den aktuella affären. Men att det är en knepig sak att göra affärer med kryptering internationellt håller han med om.
–Det finns alltid olika nationella nyanser att ha hänsyn till när man säljer avancerad säkerhetsutrustning.
NSA ställer givetvis hårda krav på sin utrustning, men Sectras telefoner har godkänts för användning inom Nato. Och det innebär som Jan-Olof Brüer påpekar att de redan kan användas i sammanhang där amerikansk ”Top Secret”-information förekommer.
Han känner heller ingen oro för att någon av de stora telefontillverkarna skulle ge sig in på Sectras område.
–Säkra telefoner är ingen affär för företag som Sony Ericsson eller Nokia, marknaden är alltför nischad. Därför kommer det att förbli en specialmarknad.
Vid sidan av försvarsmarknaden, med sina extrema säkerhetskrav, finns dock en kommersiell marknad för krypterad mobiltelefoni. Det handlar om toppskiktet inom näringsliv och statliga myndigheter som i och för sig behöver prata om hemligheter utan risk för avlyssning men som också måste motivera kostnaden för skyddet.
I sådana sammanhang räcker det med en enklare lösning, som den tyska Cryptophone som bygger på en vanlig handdator med Windows och specialskriven programvara. En sådan skulle inte godkännas för de högsta militära säkerhetsklasserna men i kommersiella sammanhang duger den.
Med tanke på att alla samtal i gsm-nätet är krypterade mellan telefon och basstation borde inte Cryptophone behövas. Men gsm-krypteringen är alltför enkel att knäcka för att man ska kunna lita på den.
–Det är skrämmande lätt att avlyssna ett gsm-samtal. Vem som helst kan beställa den utrustning som behövs på Internet, säger George Falk på IDG Europe AB, svensk agent för Cryptophone.
Dessutom är samtalet som sagt bara krypterat i luften. Det går fortfarande att avlyssna det när det passerar genom teleoperatörens fiberkablar och växlar.
Krypterade samtal skyddar mot avlyssning men helt säkert blir det ändå inte. I och med att man använder gsm-telefoner går det alltid att se i teleoperatörens loggar vem som har pratat med vem och när.
Och alla krypton kan knäckas, det är bara en fråga om hur mycket det kostar och hur lång tid det tar.
Lennart Pettersson
frilansskribent

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.