Dådet i Dagestan i dag kopplas ihop med attentatet i Moskva.
Attentaten kopplas samman


En självmordsbombare förklädd till polis sprängde sig i norra Kaukasus på onsdagen. Han tog minst tolv människor med sig i döden.
Om attentatet hade något samband med t-banebomberna i Moskva i måndags var inte omedelbart känt, men bombattentat är vanliga i Kaukasus i södra Ryssland, där Tjetjenien ingår.
Premiärminister Vladimir Putin sade att han inte utesluter att ”samma banditer” har planerat båda attentaten. Han gav order om att de anhöriga till offren i Dagestan ska få samma hjälp som de efterlevande i Moskva.
Av de döda i staden Kizljar i ryska delrepubliken Dagestan var nio poliser.
Även Dagestans president Magomedsalam Magomedov kopplade ihop attentaten i Moskva och Kizljar.
– Explosionerna i Moskvas tunnelbana och dagens explosioner i Kizljar är länkar i samma kedja. De här människorna är inte intresserade av fred, de vill ha krig, men det ska vi inte låta ske, sade han till journalister.
Två explosioner inträffade med 20 minuters mellanrum: först exploderade en parkerad bil. Denna smäll dödade två poliser, meddelade Dagestans inrikesdepartement.
Enligt bombexperter satt en självmordsbombare i jeepen som sprängdes.
Tjugo minuter senare trängde sig en man i polisuniform in bland poliser och nyfikna som samlats vid bilvraket och detonerade sin laddning, uppgav myndigheterna. Det är vanligt i Kaukasus med denna typ av dubbla sprängladdningar för att maximera antalet offer.
Förutom de tolv som dödades skadades 23 personer. Bland de döda var Kizljars polischef Vitalij Vedernikov.
I tv visades två utbrända bilar och en djup krater på en gata full med spillror. I närheten syntes ett skolhus i tegel med trasigt tak och spräckta fönster. Inga skolbarn fanns i huset enligt de första rapporterna.
I Moskva orsakades explosionerna av två kvinnor som bar sprängladdningar. Bomberna exploderade med cirka 40 minuters mellanrum på stationerna Lubjanka och Park Kultury. De misstänks ha fjärrutlösts med mobilsignaler. 39 människor dödades förutom självmordsbombarna.





