<pufftextlänk>En ny jätteaffär på den amerikanska telemarknaden är på gång.</pufftextlänk> AT&T har gjort upp om att köpa konkurrenten Bellsouth, ett före detta dotterbolag, för omkring 67 miljarder dollar (526 miljarder kronor).
AT&T köper Bellsouth


Mest läst i kategorin

AT&T bekräftade uppgörelsen på söndagen efter det att rykten om affären publicerats i amerikansk press. Bellsouths aktieägare kommer att få 1,325 AT&T-aktier för varje Bellsouth-aktie, vilket baserat på fredagens stängningskurser innebär en premie på 17,9 procent.
För att få slutföra affären kommer det att krävas klartecken från amerikanska konkurrensmyndigheter, men analytiker tror inte det ska bli några problem.
– Regeringen har redan gett oss en färdplan och den har väldigt få farthinder, säger en analytiker till Reuters.
Enligt AT&T, som räknar med att affären ska kunna slutföras inom ett år, kommer sammanslagningen att leda till synergieffekter till ett värde av 18 miljarder dollar, med början 2008. AT&T:s prognos för 2006 påverkas däremot inte.
Om köpet slutförs innebär det bland annat att mobilkoncernen Cingular Wireless får en ensam ägare. Inför affären äger AT&T 60 procent i Cingular Wireless, som byter namn till AT&T Wireless. Det nygamla namnet härrör från ett företag som AT&T knoppade av och som därefter köptes upp av Cingular.
AT&T köptes i fjol av konkurrenten SBC, men köparen lade i samband med köpet sig till med det anrika förvärvsobjektets namn. Bolaget innehade fram till 1984 monopol på privata telefontjänster i USA, men styckades i samband med en avreglering upp i åtta regionala företag och ett nationellt företag för långdistanstelefoni.
De regionala företagen, varav ett är Bellsouth, har sedan 1980-talet gått samman i olika konstellationer och i dag finns bara fyra kvar.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




