Investmentbankerna i City förbereder sig inför en ökning i affärsaktiviteten och har börjat anställa igen.
Återhämtning i City
Mest läst i kategorin
Citigroup, Credit Suisse och Nomura är tre av bankerna som planerar att stärka sin verksamhet i City i London under de kommande månaderna och fler väntas följa deras exempel, enligt källor till Wallstreet Journal.
Citigroup utsåg i förra veckan en ny regionschef i landet och förväntas även att anställa ett par senior bankers till kärnverksamheten i London-teamet.
Credit Suisse och Nomura har också uttryckt att man är redo att anställa fler, enligt Wallstreet Journal..
Trots att bankerna är selektiva och kostnadsmedvetna visar anställningsplanerna en förändring av tonen från de senaste två åren som varit en period där de flesta investmentbanker i Europa varit inriktade på att minska kostnaderna.
Att dessa signaler kommer från Storbritannien, som kan räknas som Europas största centrum för investmentbanking, kan vara tecken på en återhämtning, ekonomisk tillväxt och förnyad aktivitet.




