03 nov.
2026

Realtid

Astra Zeneca bygger anläggning – ska klara 30 000 covidtester per dag

Camilla Jonsson

Läkemedelskoncernen Astra Zeneca kommer på några veckor att bygga upp ett nytt laboratorium i Storbritannien med kapacitet att klara av 30 000 covidtester per dag.

Enligt Astra Zenecas koncernchef Pascal Soriot kommer det att tas fram ett nytt test för att se om någon har så kallade antikroppar mot covid-19, vilket visar att de haft sjukdomen men tillfrisknat. Utvecklingen av detta test görs på University of Cambridge. Det rapporterar TT.

Det nya brittiska laboratoriet upprättas i samarbete med konkurrenten GSK och Cambridge-universitetet och kommer att ligga i Cambridge i östra England.

Tyskland har hittills legat i framkant i Europa när det gäller testkapacitet, med tester av en halv miljon människor per vecka.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026