06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Assa Abloy lägger ner fabrik

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 maj 2006Publicerad: 12 maj 2006

<pufftextlänk>Assa Abloys dotterbolag CE Marshall tvingas av sina svenska ägare att lägga ner en fabrik i England. Över 300 anställda blir utan jobb.</pufftextlänk> Assa Abloy planerar istället att flytta fabriken till ett låglöneland. "Det har inte varit lönsamt", säger Göran Jansson på Assa Abloy till Realtid.se.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Assa Abloys dotterbolag CE Marshall lägger ner en fabrik för tillverkning av lås till bilar i Willenhall i Storbritannien efter krav från sina svenska ägare. Över 300 arbetare blir utan jobb. Nedläggningen kommer att göras gradvis och fabriken kommer att bomma igen i slutet av 2008, men redan nu har arbetare fått gå.

CE Marshall hävdar att nedläggningen var ett måste. Fabriken har lidit av den prispress som råder inom bilindustrin.

Engelska källor uppger dock att CE Marshall tycker att det är mycket tråkigt att behöva lägga ner fabriken och påpekar att beslutat har fattats av Assa Abloy i Sverige, som istället vill förlägga fabriken på en plats med lägre kostnader.

– Samtidigt som vi förvärvade Yale kom det med en tillverkning av lås till bilar i England. Det är något som vi har lagt ner på andra ställen, det har inte varit lönsamt, säger Göran Jansson, vice koncernchef på Assa Abloy, till Realtid.se.

– Med den ökade utflyttningen av bilundustri i England är förutsättningarna inte kostnadseffektiva.

Till vilket land ska ni flytta fabriken?

– Vi undersöker det.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS