09 apr.
2026

Realtid

Aspis Liv behåller likvidatorer

Helene Rothstein

Grekiska Aspis Capitals svenske advokat misslyckades med att få bort en av Aspis Livs likvidatorer.

Aspis Capital äger 85,5 procent av aktierna i det havererade försäkringsbolaget Aspis Liv.

Det grekiska bolaget Aspis Capital företräds av den svenske advokaten Niklas Bogefors som är verksam vid advokatfirman Mannheimer Swartling.

Han överklagade Norrköpings tingsrätt beslut att utse Vingeadvokaten Robert Wikholm som en av Aspis Livs två likvidatorer.

Invändningarna gjorde gällande att Wikholm var jävig därför att han tillsammans med Peter Morawetz haft uppdraget att förvalta Aspis Liv från det att Finansinspektionen övertog förvaltningen den 29 november i fjol.

Eftersom han vidtagit förvaltningsåtgärder menade Bogefors att Wikholm senare, när bolaget försattes i likvidation och han blev likvidatorer, befann sig i en jävsituation.

Peter Morawetz utsågs till likvidator av Finansinspektionen i enlighet med Försäkringsrörelselagen medan Wikholm utsågs av tingsrätten och vars beslut därmed kunde överklagas till hovrätten.

”Att utse Robert Wikholm till likvidatorer kan jämställas med att utse någon företrädare för Finansinspektionen till likvidator i Aspis Liv”, stod det i överklagandet som Bogefors lämnade in till Göta hovrätt.

”Redan den omständigheten att man måste anses ha ingått i ledningen för Aspis gör det tveksamt om han är lämpad för uppdraget som likvidator”.

Hovrätten nekade dock prövningstillståndet varpå Norrköpings tingsrätts beslut stod fast. Den sista dagen att överklaga hovrättens beslut var i går, rapporterar Pension Onlie.

Eftersom något överklagande inte kom in till hovrätten har beslutet vunnit laga kraft. Därmed förblir Wikholm Aspis Livs likvidator tillsammans med kollegan Peter Morawetz.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin