<pufftextlänk>Ikea ska fördubbla antalet varuhus i Kina de kommande 18 månaderna.</pufftextlänk> Och efter Kina följer etablering i Tokyo i april.
Asien allt viktigare för Ikea
Mest läst i kategorin

Efter sju år har Ikea vuxit ur sitt första varuhus i Beijing och kommer att ersätta det med ett betydligt större. Dessutom ska Ikea öppna nya varuhus i Shenzhen, Nanjing, Chengdu och Dalian. Sammanlagt ska sju nya varuhus öppnas inom de kommande fem åren.Och i Shanghai bygger Ikea ett ny distributionsanläggning där kapaciteten fördubblas jämfört med den nuvarande distributionen som sköts från Malaysia.
Och i april nästa år är det dags för Ikea att öppna sitt första varuhus i Japan.
– Kina och Japan är våra två viktigaste marknader i Asien, säger Ikeas vd Anders Dahlvig till BBC News.
För att erövra den kinesiska marknaden kommer Ikea att pressa sina priser. Ikea lovar att den kinesiska expansionen ska generera vinst inom fem år.
Nästa år räknar Ikea med att sälja för 1,5 miljarder kronor i Kina.
Ikeachefen avslöjade också i går att möbeljätten planerar att öppna i varuhus i både Sydkorea och Indien.
– Indien har en stor potential för oss och är intressant för oss så fort de öppnar detaljahndelssektor för utländska investeringar, sa Anders Dahlvig citerad i asiatiska The Star.
Och Ikeas tillverkning i Kina har växt. I dag tillverkas 20 procent av Ikeas produkter i Kina.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.