Ingen framgång för Lars Wenne i hovrätten.
Arvodessänkning står fast


Mest läst i kategorin

Arvodestvisten efter M2 Engineerings konkurs har avgjorts av Svea hovrätt. Domstolen kommer fram till att det var rätt av Tillsynsmyndigheten att kraftigt sänka konkursförvaltare Lars Wennes arvode. Detta på grund av en jävssituation.
Lars Wenne var rekonstruktör i bolaget under en rekonstruktionsprocess som var slutförd vården 2008. Vid konkursen i augusti 2010 gick han sedan in som konkursförvaltare. Lars Wenne har både i tingsrätt och hovrätt drivit linjen att jäv inte förelåg, dock utan framgång.
”Hovrätten instämmer i tingsrättens bedömning att Lars Wenne, som tidigare under förhållandevis lång tid varit förordnad som företagsrekonstruktör i M2 Engineering AB:s företagsrekonstruktion, på grund av jäv varit förhindrad att åta sig uppdraget som konkursförvaltare i M2 Engineering AB:s konkurs”, skriver hovrätten i domen.
Jävssituationen motiverar en sänkning av det begärda arvodet.
”Hovrätten anser att det finns anledning att se mycket allvarligt på Lars Wennes agerande och att det således finns skäl att sätta ned hans arvode på grund av att han brustit i sin omsorg och skicklighet vid fullgörande av sitt uppdrag.”
Arvodessänkningen på 300.000 kronor, till totalt 1 miljon kronor inklusive moms, ska därmed stå fast enligt hovrätten.
Tingsrätten ska också ompröva tidigare fastställt utdelningsförslag i konkursen så att det justeras för det lägre arvodet.
Lars Wenne har ännu inte tagit del av domen och avböjer att kommentera om han tänker driva målet vidare.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





