Stockholmsbörsens storbolag stiger ordentligt, och noterar den högsta noteringen i år.
Årshögsta på Stockholmsbörsen

Tidigare årshögsta från april har passerats och börsen är nu tillbaka på samma nivåer som för 2,5 år sedan. Reaktionen är fullt rimlig, efter en rapportskörd som pekar på att vinsterna i år blir rekordhöga, enligt Esbjörn Lundevall, analyschef på SEB.
— Det är rimligt att börsen är uppe på dessa nivåer igen. Nu efter rapportperioden står det klart att bolagens vinster i år med stor sannolikhet blir de högsta hittills, samtidigt som räntorna är väldigt låga. Det är imponerande från företagen att årets vinster ser ut att överträffa vinsterna från de tidigare rekordåren 2007 och 2008, säger Esbjörn Lundevall.
OMXS 30, index för de 30 största bolagen på börsen, har legat och pressat upp mot årshögsta även tidigare i veckan.
— I dag ser vi delvis en återhämtning från gårdagen, då börsen sjönk på uppgifter om att kinesiska myndigheter ska genomföra stresstester av kinesiska banker. Därtill fortsätter stark tysk statistik att strömma in.
Den tyska ekonomin glöder, och det är bra för Sverige. För många av våra storbolag är Tyskland den enskilt största marknaden. Dagens tyska industristatistik var fantastiskt stark och visade att det var nästan 25 procent tillväxt i den tyska orderingången i juni.
Verkstadsbolagen och bankerna leder uppgången. Hexagon, som presenterat sina delårssiffror, rusar 9,3 procent till 135:30 kronor.
— Rapporten var bra, men inte anmärkningsvärd i sin sektor, säger Esbjörn Lundevall.
Strax före klockan 15 steg OMXS 30-index 0,7 procent till 1 078,9. Under dagen har index varit så högt som 1 083,9 jämfört med rekordnivån från april på 1 077,5. Index som omfattar samtliga aktier på Stockholmsbörsen, har fortfarande en liten bit kvar för att nå ett nytt årshögsta.





