06 okt.
2026

Realtid

Arla lägger ned Falbygdens ost – efter 148 år

Falbygdens ost läggs ned av Arla. Arkivbild.
Falbygdens ost läggs ned av Arla. Foto: Mikael Ljungström/TT
Nyhetsbyrån TT

Nyhetsbyrån TT

Verksamheten har länge dragits med dålig lönsamhet, enligt Arla, som köpte Falbygdens ost av finska Atria 2014.

Falbygdens ost i Falköping läggs ned av Arla, som äger företaget. Totalt kommer omkring 60 tjänster att försvinna, skriver Arla i ett pressmeddelande.

Verksamheten har länge dragits med dålig lönsamhet, enligt Arla, som köpte Falbygdens ost av finska Atria 2014.

Missa inte: Ökar vinsten rejält: Arla starkare av protein. Dagens PS

Företaget bedriver ingen egen osttillverkning och använder inte mjölk från Arlabönder utan bygger sin verksamhet på import, lagring, förädling och paketering av special- och dessertostar.

”Det är ett tungt besked både för våra medarbetare och för lokalsamhället i Falköping. Vi har stor respekt för Falbygdens osts långa historia och för de människor som berörs av beslutet”, säger Anna Schreil, chef för Arlas logistik och produktion.

Några av dessertostarna förs över till varumärket Castello. De lagrade svenska ostklassikerna lever vidare under varumärket Kvibille.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

banker
Börs & finans

Banktoppens varning: Centralbanker kan möta motstånd i framtiden

05 okt. 2026