27 mars
2026

Realtid

Årets julkort via webcam

administrator

administrator

Fjärrstyrd advokatbyrå.

Westermark Anjou satsade i år på att vidareutveckla julkorts-succén från i fjol med en webcam placerad i riktning mot Hötorgsskrapan vid Sergels torg i Stockholm där byrån har sitt kontor.

Kameran visar en fejkad livefilm av hötorgsskrapan dekorerad i kulörta lyktor, i en formation som skulle bräcka Chevy Chase i ”Ett päron till farsa firar jul”, blinkandes förfullt med en önskan om god jul från byrån.

I år valde man att addera ett inslag av interaktivitet i sin julhälsning.

Via byråns julkortslänk omdirigeras mottagaren till delägaren Anders Björnssons kontor där han sitter och arbetar beredd att sätta igång ”julspelet”.

Den som klickar på Björnssons rygg får bevittna när han går fram till väggen och trycker på en stor grön knapp med budskapet ”Merry Christmas”.

Anders Björnsson om huvudrollen i firmans julkortsspex:

– Det här känns givetvis väldigt stort för mig, men det är min första och troligtvis sista skådespelarinsats, säger han.

Här kan du se julkortsfilmen.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Ny gaskris väntar – priserna kan rusa inför sommaren

27 mars 2026