20 apr.
2026

Realtid

Årets framtida fastighetsledare

administrator

administrator

Anna Nordin på DTZ vann utmärkelsen.

Det skriver Fastighetssverige.se. Utmärkelsen gäller ”Årets framtida ledare inom fastighetsbranschen 2012” och ges av Stronghold Invest, Fastighetsnytt och Level Recruitment. Stronghold Invests koncernchef Urban Edenström var med och valde pristagare.

Juryns motivering är enligt Fastighetssverige att Nordin ”på kort tid visat goda resultat både i siffror och relationsbyggande”. Det står att hon ”genom att se varje individs styrkor situationsanpassar sitt ledarskap för att uppnå de mål som hon tillsammans med sina medarbetare arbetar mot”.

– Att driva utvecklingsfrågor med ett starkt resultatfokus och samtidigt se potentialen för avdelningen och medarbetarna är vad som motiverar mig i mitt ledarskap, säger Nordin enligt Fastighetssverige.

Enligt DTZ:s svenska hemsida är DTZ ett av världens största fastighetstjänsteföretag och erbjuder ”förstklassig rådgivning och fastighetslösningar till investorer, developers, fastighetsägare och hyresgäster världen över”. Organisationen uppges ha 47 000 medarbetare (varav 26 000 fast anställda) i över 200 kontor i över 50 länder. DTZ är en division inom det australiensiska bolaget UGL Limited.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Sveriges analys: Rysslands ekonomi mycket sämre än trott

20 apr. 2026
Börs & finans

Ryssland säljer beslagtaget guldbolag för miljarder

20 apr. 2026