Får 38,8 procent av aktierna och rösterna i Rottneros.
Arctic Paper frångår acceptansvillkoret

Mest läst i kategorin
Det innebär att Arctic Paper går ifrån villkoret om lägsta acceptansgrad i ”erbjudandet” om att förvärva samtliga aktier i Rottneros, skriver Arctic Paper i ett pressmeddelande.
Synergier motsvarande ett värde av 80 miljoner kronor utlovades om 90 procent av Rottneros aktieägare tackade ja till Arctic Papers erbjudande.
Däremot förlänger Arctic Paper acceptperioden till 2 januari 2013.
– Med 38,8 procent blir Arctic Paper den största ägaren i Rottneros. Det innebär ett tydligt ägaransvar. Vi har redan aviserat att transaktionen syftar till att skapa en integrerad massa- och finpapperskoncern. Över en konjunkturcykel kommer den att vara mer lönsam och mindre sårbar för volatila massapriser. Vår målsättning är att Rottneros i förlängningen ska bli helägt, säger Olle Grundberg, ordförande i tillsynsstyrelsen i Arctic Paper i en kommentar.
Arctic Paper uppfyller kraven för att noteras på Nasdaq OMX och handeln med aktien beräknas börja den 20 december. Aktierna handlas även på Warszawabörsen.