EU:s domstol i Luxemburg sade nej till det svenska apoteksmonopolet, vilket innebär att det kan bli fritt fram för vanliga butiker att sälja läkemedel.
Apoteket förlorar monopolet


Mest läst i kategorin

Det är dock oklart exakt vilka praktiska konsekvenser domen får EU:s domstol anser att det inte är uteslutet att utländska läkemedelstillverkare diskrimineras.
Apoteket importerar inte läkemedel utan köper dem direkt hos tillverkare i Sverige eller hos de två partihandlarna Kronans Droghandel och Tamro. Det är just det förhållandet – hur Apoteket bestämmer sitt sortiment – som domstolen skjuter in sig på.
Läkemedelstillverkare som inte får komma med i sortimentet har ingen rätt att få veta varför och kan inte överklaga beslutet.
”Tvärtom förefaller Apoteket, enligt detta avtal, i princip ha fria händer när det väljer ut sitt sortiment”, skriver EU:s domstol i domen.
Bara det faktum att det finns risk för att utländska läkemedelstillverkare diskrimineras räcker enligt domstolen för att underkänna monopolet.
”Det är därmed inte nödvändigt att pröva huruvida Apoteket i praktiken missgynnar läkemedel med ursprung i andra medlemsstater”, skriver domstolen.
EU:s domstol tar inte hänsyn till om försäljningen gäller receptfria eller receptbelagda läkemedel. Domen gäller hela monopolet.
Det är dock oklart vilka praktiska konsekvenser domen får.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








