06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Apax körde över småägarna

Realtid.se
Uppdaterad: 23 mars 2015Publicerad: 23 mars 2015

Evrys avnotering godkänd liksom Apax förslag till ny styrelse.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Norska it-bolaget Evrys nya storägare Apax fick utan problem igenom alla sina förslag vid dagens två extrastämmor i bolaget.

Apaxs förslag till ny styrelse, där tidigare ABB-chefen Göran Lindahl ingår, röstades igenom. Det gäller även förslaget att avnotera aktien från Oslo-börsen.

Besluten kommer i kölvattnet av Apax bud på bolaget som dock endast ledde till en ägarandel på cirka 88 procent.

Polygon Global Partners har seglat upp som en större ägare och har även krävt rätten att välja in en styrelseledamot. Dock utan framgång.

Vid dagens extrastämmor röstade aktieägare som kontrollerar 11,7 procent av de representerade aktierna emot avnoteringsförslaget samt förslaget till ny styrelse. Det troliga är att det var Polygon som försökte stoppa förslagen men exakt vilka ägare som röstade emot framgår inte av protokollen från stämmorna.

Apax har meddelat att man kommer att erbjuda kvarvarande aktieägare en möjlighet att sälja sina aktier till samma kurs som i det ursprungliga budet. Tvångsinlösen kan ske först om Apax passerar 90-procentsgränsen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS