16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Antonov på väg in i Saab

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 juli 2010Publicerad: 16 juli 2010

Ryske miljardären Vladimir Antonov kör stenhårt för att få General Motors att släppa in honom som ägare i Saab Spyker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

”Förhandlingar pågår just nu och vi inväntar svar”, säger han.

Utredningen som påstås rentvå honom från anklagelser om maffiakopplingar var klar redan i början av juni.

”Den visar det jag har sagt hela tiden. Inget kriminellt”, säger han till TT, men vägrar ge något underlag.

Det gamla löftet från i vintras att offentliggöra rapporten är som bortblåst.

”Mina advokater har rått mig att inte avslöja något.”

Frågan är varför han biter sig fast vid Saab.

”Jag är affärsman och entreprenör. Jag kan affärsplanen och tror på företaget”, svarar han.

Samtidigt har Antonov redan en stor indirekt makt över Saab Automobile. Hans pengar gjorde Spykers köp möjligt.

ANNONS

Enligt egen utsago har han lånat ut runt 100 miljoner dollar till Spykers vd Victor Muller.

”Jag är hans personlige finansiär”, säger Antonov och hotar att avbryta intervjun om han får fler frågor om pengar.

Han pratar hellre om planerna att skapa ett ryskt undermärke till Saab, en budgetbil som ska tillverkas i Kaliningrad. Kanske genom att köpa loss gamla verktyg när den nya 9-3-modellen väntas om två år.

”Precis som kineserna gjorde”, säger han och syftar på BAIC:s köp av gamla 9-5-verktyg.

Antonov siktar på att ha en stomme till affärsplan klar i höst.

”Med en solid affärsplan tror jag inte att Saabs styrelse och aktieägare går emot det”, säger han.”

Att finansmannen Vladimir Antonov blev rallyförare för några dagar och just nu deltar i Midnattsolsrallyt beror enligt honom själv inte på hans affärsmässiga intresse i Saab.

”Jag gör det för att det är kul”, säger Antonov vid torsdagens lunchstopp i västgötska Vedum där han äter rallykotlett.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS