Realtid

Anna Sjödin fälld för krogbråket

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 okt. 2006Publicerad: 12 okt. 2006

UPPDATERAD SSU-ordföranden Anna Sjödin döms till 120 dagsböter för inblandningen i krogbråket på Crazy Horse i januari. Hon dömdes på samtliga fyra åtalspunkter. Anna Sjödin fälls alltså för förolämpning, våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd och egenmäktigt förfarande. Hon ska också betala skadestånd till en ordningsvakt på 5.500 kronor. Enligt Sjödins advokat ska domen överklagas.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Två vittnesmål övertygar tillsammans med ordningsvaktens uppgifter tingsrätten om att Anna Sjödin har kallat vakten för svartskalle samt sagt något om att personer som han inte var välkomna i Sverige.

Kränkningsersättningen, som är på 5.000 kronor, bygger helt och hållet på den förolämpning vakten utsatts för. Anna Sjödins uttalanden av rasistisk karaktär får, enligt domen, anses ha utgjort ett angrepp av sådant slag av hans personliga integritet att han ska få ersättning för kränkning. Det våld han utsatts för berättigar dock ingen kränkningsersättning, enligt rätten.

Mannen får också 500 kronor för sveda och värk.

Fyra vittnen har intygat att Anna Sjödin gjort våldsamt motstånd när hon skulle föras ut från restaurangen. Det är således en massiv bevisning som ger stöd åt bedömningen att Anna Sjödin satt sig till motvärn i ordningsvaktens myndighetsutövning.

När det gäller det våld som Anna Sjödin ska ha utövat mot ordningsvakten konstaterar rätten att ord står mot ord. Men tingsrätten litar på ordningsvaktens uppgifter om att han utsatts för våld eftersom han får visst stöd av en polismans vittnesmål. Denna har sagt att han noterat att ordningsvakten hade rodnader i ansiktet och i bakhuvudet.

Anna Sjödin har också avlägsnat ordningsvaktsbrickan från Babak Jameis tröja och tagit med sig den in i polisbilen. Detta rubriceras som egenmäktigt förfarande.

Sammanfattningsvis säger tingsrätten att ordningsvaktens berättelse om Anna Sjödins beteende, som till stora delar stöds av annan bevisning, är tillförlitlig. Den ligger till grund för tingsrättens bedömningen, enligt domen.

Sjödins advokat Leif Silbersky anser att domen ska överklagas till hovrätten.

ANNONS

Det var natten mot den 29 januari som Anna Sjödins sällskap på sex personer hamnade i det omtalade krogbråket på Crazy Horse i Stockholm.

Enligt åtalet började bråket med att Anna Sjödin och hennes väninna vägrades köpa fler drinkar i baren eftersom personalen tyckte att de var alltför berusade.

En ordningsvakt avlägsnade dem från lokalen. Anna Sjödin ska då ha slagit vakten i huvudet och ansiktet samt tagit stryptag på honom genom att dra i hans skjorta. Hon ska också ha satt sig till motvärn genom att spjärna och kränga med kroppen. I ett senare skede påstås Sjödin ha kallat vakten svartskalle och snott med sig hans ordningsbricka.

Sjödin greps av polis och fick tillbringa natten i en fyllecell. Sjödins motanmälningar mot ordningsvakten har lagts ned av åklagare.

Anna Sjödins väninna döms samtidigt till 50 dagsböter à 240 kronor för ringa misshandel och våldsamt motstånd.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS