21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ändringar föreslås i PPM-systemet

administrator

administrator

Regeringen föreslår flera förändringar i premiepensionssystemet som ska förenkla för spararna, öka valfriheten och rättvisan.

Förslagen finns i en remiss som regeringen nu lämnar över till Lagrådet och förslagen är förankrade i den så kallade pensionsgruppen där fem riksdagspartier sitter.

Spararna som sparar i det statliga alternativet får enligt förslaget också möjlighet att välja risk i fortsättningen. Den blivande pensionsmyndigheten ska också ges möjlighet att ta ut avgifter när någon byter fond.

”De kostnader som uppstår i samband med fondbyten slås i dag ut på hela pensionsspararkollektivet. Det är i grunden orättvist mot de sparare som inte byter fonder och som får lägre pensioner till följd av att andra byter ofta”, säger finansmarknadsminister Mats Odell i ett pressmeddelande.

Senaste lediga jobben