Legg Mason som förvaltar 700 miljarder dollar, har anställt Peter Andersson som spjutspets för att få investerare i Sverige och Norden att köpa bolagets fonder. Här berättar han varför.
Amerikansk fondjätte ska locka svenskt kapital

När började du på Legg Mason?
– Den 7 december var det väl, säger Andersson medan en polissiren tjuter i bakgrunden som från New York.
Men du är i London?
– Ja, det var någon brandbil som körde förbi.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.
Tidigare jobbade Andersson på hedgefonden Castlestone Management.
Många hedgefonder gick under i samband med finanskrisen, men inte Castlestone.
– De klarade sig bra och är fortfarande igång.
– Jag kände bara att min inriktning till stor del är nordiska investerare som vill ha aktierelaterat, och Castlestone hade lite för smalt produktutbud.
Det var en ”global macro”-hedgefond och fyra råvarufonder som bara gick ”long”.
När Andersson började på Castlestone för ett drygt år sedan blev han kontaktad av en headhunter om Legg Mason-jobbet, och valde då att tacka nej.
– Men nu såg jag att de hade en annons ute och fortfarande sökte någon till det här, så då ringde jag upp headhuntern igen.
Formellt har Andersson titeln ”Director of Business Development”, men det innebär i praktiken säljare.
– Jag säljer hela Legg Masons produktutbud.
Legg Mason i sig är baserat i amerikanska staden Baltimore en bit från New York på amerikanska ostkusten.
Firman startade
redan år 1899 av en man som hette Legg Mason, och hans familj har sedan tagit över men har mer och mer lämnat verksamheten.
Senaste familjemedlemmen som satt i styrelsen var Chip Mason. Idag är Legg Mason börsnoterat, även om familjen har kvar ett visst delägande.
Legg Mason har alla sorters kunder från stora institutionella investerare som pensionsfonder, till privatpersoner som köper bolagets fonder via distributionsnätverk såsom banker och försäkringsbolag.
I Sverige är Legg Mason exempelvis på gång att kunna erbjuda sina fonder via internetbaserade aktiemäklarfirman Nordnet, och hoppas även knyta till sig alla ”livförsäkrings-plattformar” som distributörer.
– Det blir Trygg-Liv, Skandia och hela rasket. Alla de vanliga distributionskällorna.
– Men vi kommer även rikta oss direkt till pensionsfonder och privatbanker.
Det låter som att Legg Mason är ett sådant fondbolag som tar ut väldigt feta avgifter?
– Oh nej, absolut inte. För sjutton!
– Då hade jag aldrig joinat.
– Jag vet hur marknaden funkar i Sverige, och tycker att den typen av höga avgifter hör till gårdagen.
– Det kan man inte hålla på med, speciellt inte om man kommer som ny till en marknad.
– Är man etablerad som Skagen eller Brummer, kommer man kanske undan med det.
– Och de har kanske även en god anledning till sina höga avgifter. De vet vad de sysslar med.
– Så det beror på typen av fond.
– Våra vanliga aktiefonder har en årsavgift på 1,5 procent av kapitalet.
– Men det beror även på hur mycket man investerar och så.
– Runt 1,5 procent per år ligger det på.
Så en pensionsfond som vill investera hos er kan alltså ringa direkt till dig?
– Ja, absolut.
Privatpersoner är hänvisade till de fristående distributörerna.
– Själv får jag väl inte prata direkt med privatpersoner, mer än under konferenser som exempelvis kanske anordnas av Avanza eller Nordnet.
– Men jag säljer inte direkt till privatpersoner.
Det är inte så att privatpersoner som köper Legg Mason-fonder behöver ha minst 1 miljon kronor att betala in.
– Absolut inte, för sjutton! När vi får igång distributörerna kommer miniminivån ligga väldigt lågt, kanske neråt 1.000 kronor
Vilka av alla era investeringsalternativ vill du rekommendera?
– Legg Mason är en väldigt stor firma, och jag promotar inte alla våra produkter.
– Men vi har djäkligt bra alternativ för amerikanska aktier.
Där är Legg Masons huvudfond den som förvaltas av Bill Miller.
– Han är legendarisk och välkänd.
– Googlar du ”legendary investors” så kommer det ofta upp en lista på Warren Buffett, Peter Lynch och Bill Miller.
Miller blev enligt Andersson känd då Miller med sin fond lyckades få bättre värdetillväxt än det amerikanska börsindexet S&P500 under 15 år i rad. Det var åren 1991-2005.
Den fond Miller förvaltar hos Legg Mason heter ”Legg Mason Capital Management Value Fund”, eller bara ”Legg Mason Value Fund”.
Miller har totalt förvaltat den nu i 28 år. Själv är han 58.
Har du träffat honom?
– Ja. Han är en karaktär, minst sagt, säger Andersson.
– Han är rik som ett troll efter att ha investerat en hel del egna pengar i fonden under årens gång.
– Han har lyckats väldigt bra.
– Jag trodde att han väl bara var en trött gubbe som egentligen ville vara på golfbanan.
– Men så var det inte alls.
– Djävlar vad hungrig han är!
– Han brinner för att investera, och vill inte göra annat.
– Han är lika hungrig som någonsin förr.
– Och det säger andra också som träffar honom.
Enligt Andersson var fjolåret ett ”enkelt” år för fondförvaltare, då nästan alla aktiekurser steg.
– Nu framöver tror jag det kanske kommer att bli lite klurigare.
– Det lär gå lite mer upp och ned.
– Då har de gamla rävarna som Bill Miller en stor fördel som aktiva förvaltare.
– De har varit med i många år och sett upp- och nedmarknader.
För närvarande har Miller aktier i bolag som Walmart, Google och Amazon i sin portfölj.
Hans fond har en aktieportfölj värd 3,5 miljarder dollar, att jämföra med de 700 miljarder som Legg Mason förvaltar totalt.
Några aktiefonder med svenska eller nordiska aktier har inte Legg Mason.
Däremot en fond inriktad på aktier i tillväxtländer.
Den förvaltas utifrån en ”kvant-driven” strategi.
Det innebär att det är ett dataprogram som styr vilka aktier som ska köpas och säljas.
I dataprogrammet matas det in information i form av siffror om företagen såsom resultatnivåer och p/e-tal.
Men även fondförvaltarens åsikt om respektive företag matas in i form av ett subjektivt ”betyg” på en skala från 1-10.
– Annars är det farligt att bara låta investeringarna göras utifrån en nummerdriven modell.
– Det är exempelvis väldigt svårt att upptäcka om man tycker att företagets ledning uppför sig konstigt och kan misstänkas ägna sig åt bedrägerier.
– Det är inget som man normalt direkt kan se från officiella siffror om bolag, utan man måste ha andra input.
Den fonden har varit pionjär med den placeringsstrategin som har pågått sedan 1969.
Hur har det gått?
– Det har gått väldigt bra.
– Fonden har ett väldigt långt och bra trackrecord.
– Förra året uppgick värdeökningen till 75 procent.
Fonden är alltså bara fokuserad på tillväxtländer, men Legg Mason har även fonder inriktade på amerikanska aktier respektive aktier över hela världen med samma investeringsmetodik.
I den USA-fonden och globalfonden är det dock bara sifferinput i dataprogrammet och inte fondförvaltarens egna betyg om bolagen.
– Resonemanget är att USA-marknaden är så utvecklad att allt som är känt om företagen redan antas vara reflekterat i aktiekurserna.
– Men på tillväxtmarknader kan det vara lite större svängningar och andra aspekter som man måste ta hänsyn till.
Fonden inriktad på tillväxtmarknader har största fokus på ”BRIC-länderna”; Brasilien, Ryssland, Indien och Kina, men kan köpa aktier på tillväxtmarknader över hela världen.
Legg Mason erbjuder även hedgefonder inom sitt dotterbolag Permal.
Där finns en hedgefond i kategorin ”global macro”.
Vad innebär det? Investeringar i valutakurser och så?
– Det är allt. Den kan investera i princip i vad sjutton de vill; valutor, räntor, aktier, råvaror, andra hedgefonder.
Fonden heter Permal Absolute Return Macro med Christopher Sulzdorf som förvaltare.
Den fonden lanserades så sent som i september 2009, men baseras på systerfonden Permal Macro Holding som hade en värdeutveckling med -5 procent under 2008 och +8,7 procent under de första nio månaderna 2009.
– Sedan starten har den inte haft något negativt år sedan år 2000, förutom 2008.
Generellt märker Andersson av att investerare i exempelvis Sverige har ett stort intresse för tillväxtländer, ”emerging markets”.
– Det är det mest eftertraktade.
– Det är väldigt mycket så.
– Det har jag inte bara märkt här på Legg Mason, utan en sådan efterfrågan har funnits i alla år.
– Det går väldigt långt tillbaka i tiden.
Konkurrensen bland fondbolag och andra kapitalförvaltningsfirmor är stenhård, och frågan är hur Legg Mason skiljer ut sig.
Verksamheten är upplagd så att Legg Mason som ett holdingbolag äger de underliggande dotterbolagen som är fondförvaltarna, och låter dem sköta sig helt självständigt.
– Vi skulle aldrig drömma om att lägga oss i hur de förvaltar kapitalet, säger Andersson.
– De här dotterbolagen har gått med på att bli köpta av oss, och är inte intresserade av att själva ägna sig åt att driva fondbolag.
– De vill förvalta kapital.
– Så det blir en perfekt symbios mellan oss.
– Vi sköter verksamheten, försäljningen, distributionen och allt det administrativa.
– Så kan de underliggande förvaltarna ägna sig helt åt att förvalta pengar.
En annan utmärkande aspekt för Legg Mason är enligt Andersson att fondförvaltarna genomgående är väldigt erfarna.
– Det gäller Bill Miller för US large caps, och vi har även ett annat dotterbolag som heter Royce & Associates med fonder för US small caps och US micro caps.
Där är Chuck Royce förvaltare och gav även namnet till den förvaltningsfirman.
– Han är känd i USA som ”Mr Small Cap”.
– Han är utan tvekan den mest erfarna investeraren i hela världen när det gäller amerikanska småbolag.
– Och nu när det kanske blir lite skakigare tider generellt och svårare på aktiemarknaden, pratas det mycket om en ”grey hair bonus”.
– Fondinvesterare vill alltså ha förvaltare som har varit med ett tag och sett när det svänger.
– Det är sådana förvaltare som vågar hålla sig till sin strategi och process, medan yngre, mindre erfarna förvaltare kanske blir nervösa och säljer för snabbt.
Samtidigt kan det vara risk för att de gamla, erfarna blir senila?
– Många pratade ju vid millennieskiftet om att Warren Buffett var borta.
– Folk tänkte: ”Hur ska han kunna investera i it-bolag? Han kan ju inte ens beställa en pizza online.”
– Men den skepsisen var ju så felaktig att det aldrig har varit så fel.
– Nu i efterhand vet vi att det var Buffett som hade helt rätt investeringsstrategi.
– Han höll sig borta från tech-aktier, och det har gått rätt bra för honom.
– Men visst kan det vara en rimlig kommentar att förvaltare kan bli för gamla.
– Blir de alltför ålderstigna och tappar greppet, så gäller det att de slutar och inte sitter kvar och blir gamla och gaggiga.
Bedömare som danska Saxo Bank har spått att aktier i japanska småbolag kan bli en vinnarplacering under 2010.
Har ni någon fond inriktad på aktier i japanska småbolag?
– Nej, vi har en japansk aktiefond som inte är specifikt inriktad på småbolag.
– Den kan också bli en djävligt intressant trade.
– Ännu så länge är det att gå lite mot strömmen att köpa japanska aktier.
– Men jag var i Stockholm och Oslo i veckan och träffade kunder, och det var ganska många som blickar lite mot Japan som kanske blir det ”bet” som gäller för 2010.
Varför?
– Jag vet inte, men många resonerar så att Japan inte har haft någon tillväxt i sin ekonomi på 20 år, och att det kan vara deras tur nu.
– Det är inte något mer vetenskapligt resonemang än så som ligger bakom.
Vad tror ni generellt om konjunkturen och aktiekurserna i världen 2010?
– Det är lite som jag sa.
– Vi räknar med att trenden nog blir lite uppåt överlag.
– Men det kan bli väldigt svängigt på vägen.
– Sedan på ett fondbolag som Legg Mason finns det så många olika förvaltare att alla har sin egen åsikt.
På Royce & Associates finns exempelvis förvaltaren Buzz Zaino som förvaltar en micro cap-fond med Bill Hench.
– De tror att vi precis är i början av den största börsuppgången sedan andra världskriget.
– De är extremt optimistiska.
Det låter farligt?
– Kanske, men det är vad de tror.
Andersson själv bor i London i Notting Hill där filmen med samma namn utspelas.
När Realtid.se ringer honom håller han precis på att flytta, fast bara några hundra meter.
Hur är det att bo där?
– Kanon. Jag trivs som fisken i vattnet.
– Jag har bott i London i 14 år nu, och är fullkomligt acklimatiserad.
Vad är det som du gillar med Notting Hill just?
– Jag vet inte. Det är en skön mix av människor; folk som jobbar på banker i City, men även många från mediabranschen. Det är alla möjliga.
Legg Masons Londonkontor ligger på William Street 75 nära tunnelbanestationen Bank.
– Det tar mindre än en halvtimme för mig att komma till jobbet med tunnelbanan.
– Jag bor väldigt nära tunnelbanelinjen Central Line, som är den enda som verkligen fungerar i London.
– De andra tunnelbanelinjerna fungerar väl också, men de brukar ha lite problem här och där.
Får du bonusar också?
– Ja, det hoppas jag.
– Ännu så länge har jag inte fått någon eftersom jag precis har börjat.
Får du bonus beroende på hur mycket kapital du får in till era fonder?
– Det sköts inte så. Det inte direkt så att det räknas ut en provision utifrån en matematisk formel.
– I slutet av året sätts det kanske en ”diskretionär” bonus, som bestäms av dels hur mycket pengar man fått in till olika fonder, men även hur man har uppfört sig på jobbet när man varit där och om man bidragit positivt till firman.
Har du själv några förväntningar på hur mycket du kommer att få i bonus?
– Nej, det är svårt att säga.
– Det beror på hur det går.
– Det kan bli alltifrån noll till…
Flera miljoner?
– Nej, nej, nej. För helvete!
– Det här är en kapitalförvaltningsfirma och inte en investmentbank.
– Det är stor skillnad på bonusnivåerna hos oss och på investmentbanker.
– Vi som jobbar inom kapitalförvaltning kanske inte är ”de fattiga kusinerna” till de som jobbar på investmentbank, men vi har absolut inte bonusnivåer som ens är i närheten av vad de har.
Hur mycket har du i fast månadslön?
– Jag tror jag passar på den frågan.
– Jag ska kolla med vår HR-tjej om jag får berätta det.
– Personligen skiter jag i om jag berättar det eller inte, men de kan bli griniga.
– Jag har inte så mycket mediaträning ännu.
En fördel med att bo i London är att skattesatsen är lägre.
Med en årsinkomst upp till 37.000 pund är inkomstskattesatsen 22 procent.
För den delen som ligger på 37.000-150.000 pund per år är skattesatsen 40 procent.
Och för allt över 150.000 pund är det 50 procent.
Den nya specialskatten för bonusar har skakat London där många jobbar i finansbranschen.
– Men hittills är det lite oklart med skatteverket här om bonusskatten.
– De har inte gett helt klara besked.
Specialskatten verkar dock bara gälla bankanställda, det vill säga anställda i företag som har banklicens.
– Och Legg Mason är ju en kapitalförvaltningsfirma som inte har samma regler.
Dock har det även varit tal om att de brittiska inkomstskattesatserna ska höjas.
– Men det nya är en skattesats på 50 procent för det man tjänar över 150.000 pund om året.
– Att något nytt utöver det skulle vara på gång, har jag inte hört.
Legg Mason är alltså självt börsnoterat. Det är på New York-börsen där bolaget är värt motsvarande drygt 30 miljarder kronor.
Hur har Legg Mason-aktien gått?
– Den har väl gått ganska bra.
– Just nu kom vi med resultatrapport i veckan, och då reagerade väl aktieinvesterarna lite negativt.
I och för sig var resultatrapporten bra med positivt resultat för tredje kvartalet i rad.
– Så vinstmässigt var det bra, men en del investerare tog ut lite pengar från våra fonder.
Det var vissa institutioner som sålde fondandelar.
Orsaken till det var främst att de flyttar om hur de investerar sitt kapital från företagsobligationer som stigit kraftigt i värde i fjol.
– Värdestegringen för företagsobligationer kanske inte är över helt ännu, men räntan på företagsobligationer har fallit enormt.
Så de kunduttagen slog lite negativt på Legg Mason-aktien.
Legg Mason har annars inga dominerande aktieägare längre.
Familjen Mason finns kvar med en hel del Legg Mason-aktier, men de har inte längre någon majoritetsposition.
Det lär finnas någon ”aktivist”-investerare som är stor delägare i Legg Mason, en motsvarighet till Christer Gardell som engagerar sig i de bolag han investerar i.
Legg Mason-aktien toppade på 130-140 dollar under våren 2006. Därefter föll aktien till nästan 10 dollar våren 2009.
Sedan dess har den återhämtat sig till nuvarande nivå kring 30 dollar.
Bloomberg skrev i torsdags att aktiekursen den dagen föll cirka 10 procent, vilket var sämst av alla aktier i S&P500-index.
Orsaken var enligt nyhetsbyrån kunduttag från Legg Masons obligationsfonder, precis som Andersson sa.
Uttagen accelererade från 8 miljarder dollar under tredje kvartalet 2009, till 33 miljarder dollar under det fjärde kvartalet.
Av uttagen svarade obligationsfonder för 24 miljarder dollar under fjärde kvartalet. En enskild kund tog ut 5 miljarder dollar.
Sammantaget innebar det att Legg Masons kapital under förvaltning minskade till 682 miljarder dollar, skriver Bloomberg.
Trots allt visade Legg Mason en vinst per aktie på 0,28 dollar under fjärde kvartalet.
Under fredagen fortsatte aktien falla med 2-3 procent till 27-28 dollar. Förenklat värderas därmed aktien till ett p/e-tal på 25.
Legg Masons vd Mark Fetting har kommenterat fjärde kvartalets kunduttag på Bloomberg TV.
Kunduttagen skedde främst från Legg Masons Kalifornien-baserade dotterbolag Western Asset Management som är inriktat på obligationsfonder.
Western Asset Management svarar för drygt hälften av Legg Masons förvaltade kapital.
Av tv-intervjun framgår även att Legg Mason har en egen skuldbörda att bära på.