11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Alpina VM gick med miljonvinst

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 juni 2007Publicerad: 12 juni 2007

Alpina VM i Åre blev inte bara en succé sportsligt men även ekonomiskt. Vinsten på 35 miljoner kronor kan resultera i att Sverige ansöker om nytt VM.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026
sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026
Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026

Alpina VM i Åre blev en succé för Sverige, sportsligt och ekonomiskt. Därför diskuteras nu om en ny VM-ansökan ska lämnas in, för 2017. Om inte en OS-ansökan hinner före.

– Vi står i alla fall rustade för att arrangera den alpina delen. Och resultatet av alpina VM kan inte försämra något i diskussionerna om att söka OS, säger Olof Stenhammar, ordförande för Åre 2007.

Stenhammar har även ett förflutet som OS-general för Stockholms kampanj om att få arrangera sommar-OS 2004. Han vill inte närmare diskutera Sveriges möjligheter att söka vinter-OS igen, men säger att den alpina delen i alla fall är säkrad genom anläggningen som finns i Åre.

Alpina VM-bolaget Åre 2007 räknar med en vinst på 35 miljoner kronor. Analysen visar att skälen till det stora överskottet är flera:

– Vi hade tur med vädret, trots att de första tre tävlingsdagarna ställdes in. Vi hade en buffert för sådana oförutsedda kostnader som gjorde att vi kunde ha klarat ytterligare tre-fyra dagar med dåligt väder, säger vd:n Lasse Lindqvist.

– Hade vi haft VM 2006 i stället hade vi kanske inte kunnat genomföra tävlingarna. Då var det dåligt väder under tre av fyra dagar under motsvarande veckor.

Den sportsliga (sju svenska medaljer) och ekonomiska framgången med Åres VM gör nu att man inom skidförbundet diskuterar om man ska söka VM igen om tio år. Årets VM var det första alpina världsmästerskapet i Norden sedan Åre hade VM 1954.

– Man behöver ha en vision, en ledstjärna, säger Lindqvist.

ANNONS

Åre har säkert stora chanser att få fler stora alpina evenemang i framtiden. Stenhammar berättar att Internationella skidförbundets ordförande Gian Franco Kasper sagt att det är viktigt att kunskapen om att arrangera stora mästerskap behålls på orten, vilket görs bäst genom att regelbundet ha stora evenemang där.

– Därför får Åre den alpina världscupavslutningen 2009, säger Stenhammar.

Olof Stenhammar är kritisk till hur Sveriges förra och nuvarande regering hanterar frågan om stora svenska idrottsevenemang. Han tycker att regeringen ska ställa upp med ekonomiska garantier för sådana evenemang.

– Nu är det på tiden att politikerna gör något och inte bara snackar. Besöksnäringen ger oerhört effektiva intäktskronor till staten och Sverige är bra på att arrangera. Så varför ska bara idrotten ta riskerna och inte staten som alltid blir en vinnare av evenemangen?, frågar han sig.

Lasse Lindqvist anser att man ska kunna kräva av staten att ha en uttalad strategi för vilka idrottsevenemang som man ska söka.

– Man ska förstås bara söka sådana som är bra för Sverige och för idrotten, säger Lindqvist.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS