Realtid

Alpcot Holding rekryterar seniora rådgivare och öppnar kontor i Malmö

Alpcot
Finwire
Uppdaterad: 13 dec. 2021Publicerad: 13 dec. 2021

Finansplattformsbolaget Alpcot har kommit överens med Magnus Månsson, tidigare Special Client adviser på Söderberg & Partners, och Ingemar Andersson, tidigare Client Executive på Wictor Family Office, om att samarbeta i södra Sverige och gemensamt etablera ett kontor i Malmö för Alpcot. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Vänsterpartiet kräver större budget – med stöd från näringslivet

10 nov. 2025

Samarbetet innebär att Alpcot tillsammans med Magnus Månsson och Ingemar Andersson etablerar ett bolag med kontor i Malmö. Alpcots ägande uppgår initialt till 30 procent och Alpcot har ett åtagande att finansiera verksamheten med upp till 3,5 miljoner kronor fram till 31 december 2023. Resterande 70 procent kommer ägas av Magnus Månsson och Ingemar Andersson i lika delar. Alpcot har en option att köpa ut resterande 70 procent enligt en fastställd formel i januari 2024 eller januari 2025 och betala med nyemitterade B-aktier i Alpcot Holding.

Målsättningen med samarbetet är att nå 1 miljard kronor i kapital i Alpcots depåtjänst under rådgivning eller portföljförvaltning i slutet av 2024.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Makro

Vänsterpartiet kräver större budget – med stöd från näringslivet

10 nov. 2025
Spela klippet
Fastigheter

Stockholms bostadspriser drar ifrån resten av landet

09 nov. 2025
sju
Spela klippet
Perfect Weekend

Stureplan får nya smaker: "Mycket pengar på väg in"

08 nov. 2025
ANNONS
ANNONS