19 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Alla har hoppat i säng med alla"

administrator

administrator

Räkna med nya pakter, svek och snedsteg när frekvenserna för framtidens mobiltelefoni i Sverige ska auktioneras ut.

Till hösten avgör regleringsmyndigheten PTS vilka mobiloperatörer som ska få vara med på framtidens mobilmarknad i Sverige.

Nyhetsbrev om Teknik, Media och Telekom varje tisdag.

I oktober eller november auktioneras frekvensutrymmet bandet 1800 megaherz ut. I början av 2011 auktioneras också bandet 800 megaherz.

Tillstånden gäller i femton år, så det gäller att hålla sig framme. Men det är inte sista chansen. PTS lovar att det kommer fler auktioner längre fram.

Analysföretaget Stelacon har intevjuat 17 företag och ett antal personer på PTS för att bedöma hur myndigheten lyckats med att auktionera ut tillstånd för mobiltelefoni under de senaste fem åren.

Företagen måste samsas om utrymmet. Var och en köper sig till frekvensutrymme som kan användas för mobiltelefoni.

Tidigare handlade det om att överträffa varandra i löften om hur bra nät det egna företaget skulle bygga. Nu handlar det om att lägga upp miljoner på bordet.

Slutsatsen är att auktionerna ger tydligare spelregler, färre överklaganden och billigare administration för alla inblandade än de så kallade skönhetstävlingarna som avgjorde tillstånden för 3G. Så långt håller de flesta med.

De stora mobiloperatörerna är inte så noga med exakt hur PTS gör – bara de får veta i förväg vad som gäller.

Men auktionerna förstås ett välkommet tillskott i statskassan.

– För oss på PTS är det oväsentligt vad auktionerna inbringar. Men för en regering är det säkert roligt att se, sa Jonas Wessel på PTS när han var med och debatterade Stelacons rapport på Telekomnyheternas branschträff i förra veckan.

Jonas Wessel tycker att auktioner ”känns smidigt”.

– Pengar är ett bra sätt att mäta värdet på en knapp resurs.

Här verkar det vara lätt att invända för den som upplever att både frekvensutrymme och pengar är knappa resurser.

– Auktionerna kan få etablerade aktörer att lägga bud som inte motsvarar värdet på marknaden – bara för att skydda sin position, sa Per Borgklint från operatören Ice.net med en blinkning till Teliasonera:

– Om man har en fin 54-procentig marknadsandel så kan man ha incitament att se till att inte öka konkurrensen.

PTS försöker komma tillrätta med det här genom att begränsa hur mycket varje aktör får köpa. Utrymmet delas upp i block så att lagom många spelare ska få möjlighet att komma in. Räcker det?

Stelacon hävdar i sin rapport att auktionerna gjort det lättare att ta sig in på marknaden för nya aktörer.

Men Konkurrensverket har dessutom tittat på hur det ser ut utanför Sverige.

– Auktioner ger extremt dåliga förutsättningar för nya spelare om de måste tävla mot etablerade aktörer i auktionen, sa Robin Rander, ekonom och spelteoretiker, och hänvisade till internationell forskning i ämnet.

Teliasonera har alltså över hälften av mobilkunderna i Sverige.

Tele2 och Telenor har tillsammans 40 procent. De har också reserverat 60 procent av frekvensutrymmet.

Inget tyder på att de skulle missa chansen att boka upp sig för så mycket som det bara går i de kommande auktionerna. Det skulle i så fall innebära att de ökar ytterligare.

Men det etablerade samarbetet i samägda nätbolaget Net4Mobility gäller inte automatiskt också höstens och vinterns auktioner.

– Net4mobility gäller inte 800 megaherz, sa Tele2-gruppens regulatoriska chef Mikael Grape.

Istället pekade han på andra konstellationer.

– Tele2 har redan samarbete med Teliasonera. Telenor har samarbete med Hi3G.

– Alla operatörer har hoppat i säng med alla när det passat dem. Vi kommer säkert att få se nya nätsamarbeten, sa Jonas Wessel på PTS.

Och Net4Mobility kan inte räkna med nya syskon för 800 megaherz innan auktionen är avgjord.

– För närvarande är det preventivmedel på, sa Mikael Grape på Tele2.

Senaste lediga jobben