UPPDATERAD Accepterar Scania-budet efter fruktlösa diskussioner om höjt pris.
Alecta viker sig för Volkswagen


Mest läst i kategorin

Volkswagens bud på Scania är så gott som i mål. Detta sedan Alecta svängt i sitt hårdnackade motstånd mot affären. I ett pressmeddelande på tisdagen förklarar Alecta att pensionsjätten accepterar budet.
”Efter förnyade diskussioner med Volkswagen är det vår slutsats att en högre budkurs inte går att uppnå. Vårt tidigare nej baserades på bedömningen att budet inte fullt ut avspeglade Scanias långsiktiga värde. Den bedömningen kvarstår men betyder inte att 200 kronor är en oskälig nivå”, skriver Alecta i pressmeddelandet.
Alecta kontrollerar 2,04 procent av Scania-aktierna. Därmed betyder det att Volkswagens ägande passerar 90-procensgränsen. När den första erbjudandetiden gick ut hade Volkswagen nått 88,25 procent.
I beslutet att acceptera budet beskriver Alecta Volkswagen som en bra ägare till Scania:
”Alecta ser Volkswagen som en stark långsiktig ägare som bör kunna erbjuda goda förutsättningar för att Scania ska kunna fortsätta utvecklas positivt även som helägt dotterbolag.”
Så sent som den 23 april förklarade Alecta att budet inte var skäligt och tackade då nej:
”Beslutet har inte varit enkelt men i ett längre tidsperspektiv är det vår bedömning att det här är det som bäst gagnar våra kunders intressen”, förklarade Alecta vid denna tidpunkt.
Wolkswagen meddelade kort efter Alectas besked att budet fullföljs och att tvångsinlösen samt avnotering från börsen nu väntar de ägare som inte accepterar budet före den 16 maj.
Enligt biljätten har man hittills fått accept motsvarande ett ägande på 90,47 procent av aktierna och 96,26 procent av rösterna.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




