Realtid

Alecta tar över Bilias pensionsskuld

Realtid.se
Uppdaterad: 04 maj 2015Publicerad: 04 maj 2015

Bilia löser in sina svenska pensionsåtaganden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bilia har accepterat en offert från tjänstepensionsbolaget Alecta om att lösa in Bilias svenska pensionsskuld.

Pensionsåtagandena uppgår till 782 miljoner kronor och Bilia betalar pensionsbolaget 603 miljoner för att det ska ta över hela skulden från dess balansräkning, uppger finanschefen Gunnar Blomkvist till Realtid.se.

– Den skulden har hoppat upp rätt mycket de sista åren, mycket beroende på att räntan har varit nere så mycket. Nu har vi löst det. Det största skälet är att vi har en skuld som är väldigt volatil, som påverkar vårt egna kapital och räntebärande skuld. Den försvinner nu, samtidigt som vi tyckte att det var ett bra tillfälle att Alecta tar över det.

Med detta väntas Bilias rörelseresultatet öka med 195 miljoner kronor för andra kvartalet och periodens resultat öka med 152 miljoner. Nettolåneskulden misnakr med 179 miljoner kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS