04 maj
2026

Realtid

Alecta köper in sig i Apotea

Miriam Istner-Byman

Tjänstepensionsbolaget Alecta har förvärvat 19 procent i det onoterade svenska internetapoteket Apotea. 

Alecta har förvärvat en minoritetsandel i det onoterade svenska internetapoteket Apotea. Investeringen uppgår till 768 miljoner svenska kronor motsvarande en ägarandel om drygt 19 procent  i Apotea. Det innebär ett marknadsvärde på 4 miljarder kronor för Alecta.

– Vi har analyserat företaget för att förstå Apoteas framgångsfaktorer och utvecklingsmöjligheter och kommit fram till att Apotea är ett företag som passar väl in i Alectas Midcap-portfölj med ett trettiotal ledande, högkvalitativa tillväxtbolag. Apotea har redan bevisat sig, men vi ser goda möjligheter för bolaget att fortsätta sin tillväxtresa, säger Bo Selling, aktiechef på Alecta, i ett pressmeddelande. 

Investeringen uppgår till 768 miljoner svenska kronor.

Apotea har en omsättning på 2,7 miljarder kronor i årstakt och fler än 600 anställda.

 

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Den rödgröna sidan i SVT:s partiledardebatt: Magdalena Andersson (S), Nooshi Dadgostar (V), Elisabeth Thand Ringqvist (C) och Amanda Lind (MP).
Börs & finans

Kristersson: "Lågkonjunktur, handelskrig och hög inflation"

04 maj 2026