Terroristnätverket Al-Qaida hotar att slå till mot julhandeln på de stora börserna och de stora affärsbankernas internettjänster. Varningen har utfärdats av en talesman på det amerikanska säkerhetsdepartementet.
Al-Qaida hotar börshandeln på internet


Mest läst i kategorin

Hotet publicerades ursprungligen den 27 november på en sajt med kopplingar till muslimska terrororganisationer, uppger talesmannnen enligt CNN. Sajten uppmanar sympatisörer med kvalificerade datorkunskaper att agera på egen hand och genomföra så kallade ”denial of services”-attacker mot börserna och bankerna för att störa ”de otrognas nyårsfirande”.
En sådan attacks syfte är att bombardera en internetserver med så pass stora mängder anrop på kort tid så att den blir överbelastad och tvingas stänga ned.
Andreas Henriksson
Frilansjournalist
0702/37 56 47

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





