15 apr.
2026

Realtid

Ny ägare redo ta över Indiska

Det är Gerald Engström, grundare av Systemair, som ingår i en ägarkonstellation som köper konkursboet.
Realtid.se

Den konkursade klädkedjan Indiska har hittat nya ägare, enligt uppgifter till DI som bekräftas av konkursförvaltare Mikael Kubu, vd och koncernchef för Ackordscentralen.

Det är Gerald Engström, grundare av Systemair, som sannolikt ingår i en ägarkonstellation som köper konkursboet, erfar DI. Detta bekräftas av Gerald Engström, som utlovar mer information under dagen.

Bekräftat: Indiska får ny ägare

Indiska ägdes från 2017 fram till konkursen av Karin Lindahl, dotter till finansmannen Lage Jonason som på senare tid varit omskriven kring tvångsförsäljningarna i logistiktjänstebolaget Urb-it. Gerald Engström äger cirka 2,8 procent av Urb-its aktier.

— Indiskas ambition har alltid varit att fortsätta stärka bolagets finansiellt för att betala för de skulder som har uppkommit under covid-pandemin, vilket vi också har gjort historiskt. Tyvärr har det makroekonomiska klimatet just nu gjort det extremt svårt att få fram en lösning för finansiering, sa Karin Lindahl, vd för kedjan, i samband med att konkursansökan offentliggjordes.

Indiska drev fram till konkursen drygt 40-tal butiker i Sverige och Finland, samt e-handel.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026