05 maj
2026

Realtid

Tata Group och Wistron kan skapa joint venture för Iphones

Rikard Jansson

Indiska Tata Group uppges vara i samtal med leverantören Wistron om att skapa ett joint venture som ska tillverka Iphones i Indien, skriver Bloomberg News som hänvisar till källor.

Samriskbolaget skulle vara Tata Groups nästa satsning mot tillverkning inom teknologi. Tata skulle i sådana fall köpa aktier i Wistorns indiska verksamhet, enligt källor till Bloomberg. Enligt källorna kan Tata även förvärva andelar av Wistrons tillverkningsverksamhet utöver Iphones.

Apple själva har gjort flera satsningar i Indien. Apples Iphones har tillverkats i landet sedan 2017 av Wistron och Foxconn.

Enligt Bloomberg skulle det vara ett stort tillskott för Indien om de fick en inhemsk tillverkare av Iphones. Landet försöket utmana Kina på den globala marknaden för tillverkning av elektronikprodukter.

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026