16 apr.
2026

Realtid

SAS och Apollo skriver miljardavtal

SAS, Apollo
Realtid.se

SAS och Apollo har tecknat avtal avseende charterproduktion sommaren 2022 som uppgår till ett värde av drygt 1 miljarder kronor.

Flygningarna går från ett 20 tal orter i Sverige, Norge och Danmark till ett 30-tal destinationer runt Medelhavet i Grekland, Kroatien, Cypern, Albanien och Turkiet. Det framgår av ett pressmeddelande.

SAS och Apollo har inom ramen för sitt treåriga samarbete tecknat avtal om sommarens charterflygningar inom Skandinavien för totalt ca 150 000 passagerare. Samarbetet med Apollo är SAS största avtal med en charteroperatör och det totala kontraktsvärdet uppgår till cirka 3,4 miljarder kronor för de tre första åren.

Charterproduktionen kommer att flygas med nya Airbus A320 plan.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026