04 maj
2026

Realtid

Nu har Per Taube minskat sitt ägande i Oscar Properties 

Finwire

Per Taubes ägarbolag Gelba Management, som nyligen ökade sitt ägande i bostadsutvecklaren Oscar Properties till 16,9 procent av aktierna, har nu minskat sitt ägande till 12,68 procent av aktierna i bolaget. Det framgår av ett flaggningsmeddelande.

Läget är stökigt i Oscar Properties som har ansökt om företagsrekonstruktion. Oscar Engelbert ägarbolag Parkgate tvingades att sälja 16,9 procent av aktierna i bolaget till följd av att aktierna varit pantsatta. Flera personer har lämnat bolaget och grundaren Oscar Engelbert är nu ensam kvar i styrelsen.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026