04 maj
2026

Realtid

Lyko genomför refinansiering på 500 miljoner

Lykos lager
Finwire

E-handelsbolaget Lyko har genomfört en refinansiering med en total finansieringsram om 500 miljoner kronor tillsammans med Danske Bank och Swedbank.

De tidigare lånen som uppgick till cirka 50 miljoner kronor löses i samband med transaktionen. Det framgår av ett pressmeddelande. 

–Det är glädjande att vi nu får två banker som stöttar oss. Genom denna lösning får vi en finansiering som säkrar vår fortsatta tillväxt resa, säger Pontus Andersson, finansdirektör på Lyko, i en kommentar.

Den totala finansieringsramen täcker leasing av utrustning, checkräkningskredit samt en revolverande kreditfacilitet. Lyko menar att detta säkrar en fortsatt tillväxt.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026