06 maj
2026

Realtid

Handelsbanken ensam rådgivare vid miljardaffär

Handelsbanken ensam rådgivare vid miljardaffär
Realtid.se

Dollarstore och Tokmanni har idag ingått avtal där Tokmanni förvärvar 100 procent av aktierna i Storsjöbygdens Kapitalförvaltning AB, holdingbolaget till Ahlberg-Dollarstore AB och Ahlberg Dollarstore ApS. Köpeskillingen uppgår till cirka 170,4 miljoner euro (motsvarande 2 miljarder kronor) och betalas kontant.

Det illustrativa IFRS-justerade företagsvärdet för transaktionen uppgår till 344,9 miljoner euro. Äganderätten till bolaget kommer att överföras till Tokmanni på det förväntade slutdatumet 1 augusti 2023.

Dollarstore har 130 butiker över hela Sverige och sedan 2022 två butiker i Danmark under namnet Big Dollar. Det sysselsätter för närvarande cirka 1 160 medarbetare. Dollarstores intäkter uppgick till cirka 394 miljoner euro för räkenskapsåret som avslutades den 31 januari 2023. Sedan 1994 har Dollarstores omsättning i genomsnitt fördubblats vart fjärde år.

Tokmannis aktier är noterade på Nasdaq Helsinki.

Handelsbanken Capital Markets var ensam finansiell rådgivare till ägaren av Dollarstore i försäljningsprocessen, det framgår av ett inlägg på Linkedin.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026