28 apr.
2026

Realtid

Generate expanderar med norskt IT-bolag

Generate
Generates vd Geir Sandaker och Krauftlagets vd Geir Magne Kvalsøren. (Foto: Generate)
Simon Kronö

Tack vare en stark organisk tillväxt har mjukvarukoncernen Generate tagit första steget ut i Skandinavien: "Viktig position på norska marknaden."

Företagsgruppen Generate, specialiserad på skräddarsydda mjukvarulösningar i Sverige, expanderar till Norge genom förvärvet av Kraftlauget.

Detta är Generates sjunde förvärv och det första i Norge.

”Tillsammans med Kraftlauget stärker vi gruppens erbjudande samtidigt som bolaget har det strukturella kapitalet för att ta en viktig position på den norska marknaden”, säger Generates vd Geir Sandaker i ett pressmeddelande.

Känt för hållbarhetsfokus

Generate, som består av över 200 utvecklare, har de senaste fem åren haft en genomsnittlig årlig organisk tillväxt på över 20 procent.

Nu siktar företagsgruppen på att nå 1,5 miljarder kronor i omsättning år 2028.

Kraftlauget, med kontor i Bergen och Oslo, har runt 50 IT-konsulter och är känt för sitt hållbarhetsfokus. Förra året omsatte bolaget närmare 70 miljoner kronor.

”Partnerskap med Generate ger oss möjlighet att samarbeta med andra system- och mjukvaruutvecklare inom gruppen och sprida våra värderingar till fler i branschen”, säger Kraftlaugets vd Geir Magne Kvalsøren.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026