29 apr.
2026

Realtid

Beowulf vann i rätten – Kallak ett steg närmare gruva

Beowulf
Området där Beowulfs gruva i Kallak ska ligga. (Foto: Paul Wennerholm/TT)
Simon Kronö

Efter flera års bitter kamp ger Högsta domstolen gruvbolaget Beowulf rätt att utvinna malmer och mineraler i Kallak: "Inte lagenligt."

I åratal har miljörörelsen och de lokala samebyarna försökt att stoppa Beowulf Minings planer på en gruva i Kallak, Jokkmokk.

Rennäringen och naturen anses nämligen hotas av exploateringen av områdets naturresurser.

När gruvbolagets dotterbolag Jokkmokk Iron Mines år 2022 fick ett bearbetningstillstånd 2022 överklagades beslutet av två samebyar och Naturskyddsföreningen.

Men nu står det klart att Beowulf Minings dotterbolag får behålla sitt bearbetningstillstånd i Kallak, rapporterar P4 Norrbotten.

HD: Positivt för området

Högsta domstolen ger Jokkmokk Iron Mines rätt att utvinna malmer och mineraler i området.

Domstolen menar att detta har ”potential att generera betydande samhällsekonomiskt positiva effekter, vilket är att betrakta som god hushållning med områdets resurser”, skriver Omni Ekonomi.

”Vi tycker inte att beslutet är lagenligt”, säger Camilla Wikland, som företräder Jåhkågasska sameby, till SVT Nyheter Norrbotten.

Bearbetningstillståndet ska dock inte tolkas som något slutgiltigt tillstånd för att starta en gruva, skriver TT.

Däremot hoppas Beowulf att ett sådant tillstånd ska vara godkänt nästa år.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026