EY spår stark avslutning på året efter fler storbolagstransaktioner tredje kvartalet.
"Affärer ligger i pipeline"


Mest läst i kategorin

Under tredje kvartalet genomförde de största svenka bolagen 36 företagsaffärer. Det är en ökning med 44 procent jämfört med tredje kvartalet 2012. Däremot upprätthölls inte nivån från andra kvartalet. Det skriver EY i sin färska rapporter Corporate transaction trends.
– Trots färre affärer under tredje kvartalet, tycker jag att det ser ljust ut för helåret 2013. Vi känner av en större optimism hos de svenska storbolagen och flera utannonserade affärer ligger i pipeline. Jag bedömer att det finns goda förutsättningar för att vår tidigare prognos om 150 slutförda transaktioner under 2013 kan nås, säger Pär-Ola Hansson, affärsområdeschef Transaction Advisory Services på EY, i en kommentar.
Under 2012 slutfördes 129 affärer medan nivån 2011 var 155 affärer.
I EY-statistiken ingår endast slutförda transaktioner under kvartalet. Därmed väntar exempelvis Atlas Copcos köp av Edwards Group, SKF:s köp av Kaydon och SCA:s köp av Vinda att läggas till statistiken.
Bland de mest aktiva storbolagen under tredje kvartalet var ABB och Erissons med fem respektive fyra slutförda affärer, enligt EY.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





