Ingenjörs- och konsultföretaget ÅF förvärvar det finländska bolaget Profil-Bau som är specialiserat på elteknik och automation samt mekanisk konstruktion.
ÅF förvärvar finskt bolag

Mest läst i kategorin

“Med förvärvet skapar ÅF en solid bas för vidare expansion inom industriteknik i Finland”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Profil-Bau är specialiserat på elteknik och automation samt mekanisk konstruktion. De viktigaste kundsegmenten är energi- och industrianläggningar, gruvindustri, kabeltillverkningsindustri, kemisk industri och verkstadsindustri.
– Finland är en intressant marknad och vi har en uttalad ambition att utöka vår verksamhet i landet. Förvärvet av Profil-Bau förbättrar vår närvaro i regionen och stärker vårt erbjudande till industrikunder i Finland, säger Jonas Gustavsson, vd och koncernchef för ÅF.
Profil-Bau har en årlig omsättning på 60 miljoner kronor och 70 anställda och kommer att konsolideras av ÅF-koncernen från och med september 2018.
Någon köpeskilling för affären uppges ej.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







