Realtid

4.700 varslades förra veckan

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 dec. 2008Publicerad: 08 dec. 2008

Under första veckan i december varslades 4.701 personer om uppsägning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Makro

Gruvdriftens vinster blir framtidens problem

18 nov. 2025

Det visar statistik från Arbetsförmedlingen.

Därmed håller den höga varseltakten i sig. Under både oktober och november varslades nästan 20.000 personer per månad.

I slutet av förra veckan var 169.074 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är en ökning med 5.335 personer jämfört med veckan före och 20.159 fler än motsvarande vecka i fjol.

Antalet personer som har arbete med stöd uppgick till 77.138, en minskning med 820 personer jämfört med föregående vecka och en minskning med 16.230 jämfört med motsvarande vecka i fjol.

Samtidigt deltog 80.285 personer i program med aktivitetsstöd, en ökning med 895 personer jämfört med veckan före och en ökning med 17.827 jämfört med motsvarande vecka i fjol.

Under veckan anmäldes 7.768 nya platser till landets arbetsförmedlingar. Det är en minskning med 3 platser jämfört med veckan före och 5.872 färre än motsvarande vecka i fjol.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS